LACE MINI and military boots

lace skirt and military boots181

lace skirt and military boots1468

Combination of feminine lace and military elements is a powerful mix. I am not a typical girly girl, but I do adore feminine clothes, especially when balanced with something more masculine. Lace top with boyfriend heels or pretty little skirt (actually a dress) with military boots. On the other note I spent Sunday cleaning and wearing my sweatpants so writing this post gave me at least some fancy feeling. How did you spend your weekend?

 

Mix ženskej čipky a vojenských elementov je silnou kombináciou. Nie som typickým girly girl, ale zbožňujem ženské oblečenie, obzvlášť keď sú dokombinované s niečím maskulínnym. Čipkovaný top s boyfriend riflami alebo táto čipkovaná sukňa (vlastne šaty) s vojenskými čižmami. Na inú tému, dnešnú nedeľu som strávila upratovaním v teplákoch takže písanie tohto článku mi aspoň dodalo ten pocit, ktorý mám vždy keď sa pekne oblečiem. Ako ste strávili víkend vy?

lace skirt and military boots15lace skirt and military boots103lace skirt and military boots10lace skirt and military boots1lace skirt and military boots18lace skirt and military boots164

skirt: hrasko / boots: zara / sweather: new yorker / bag: river island

Thank you so much for reading!

Tatiana