CASUAL friday

DSC_0570

Happy Friday everyone! I don’t know about you, but I can´t wait for this weekend to come. My Saturdays usually start on local farmers market buying fresh vegetables and sometimes flowers. Tomorrow I am trying new project yeme that was open about two weeks ago and that offers local product. I will make sure to post some picture on my Instagram. Back to the outfit: winter for me is all about layering which you can see in several posts (here and here). I am wearing my hubby´s shirt, old grey sweater and my “sunny” yellow coat from Hrasko. I can´t help but thinking that this sunglasses make me look like and American cop, don’t you think?

Krásny piatok prajem! Neviem ako vy, ale ja sa už nemôžem dočkať tohto víkendu. V Sobotu štandardne chodím na trh nakúpiť čerstvú zeleninu a ovocie a niekedy kvety. Zajtra by som chcela vyskúšať novú tržnicu yeme, ktorá sa otvorila asi pred dvoma týždňami a mala by ponúkať lokálne produkty. Určite postnem nejaké fotky aj na Instagram. Späť k outfit: pre mňa je zima o vrstvení, čo ste mohli vidieť vo viacerých postoch (tu a tu). V tomto prevedení mám na sebe manželovu košeľu, starý šedý sveter a môj “slnečný” kabát od Hraško. Nemôžem si pomôcť, ale v týchto okuliaroch vyzerám ako americký policajt, že?

DSC_0565 DSC_0581 DSC_0591 DSC_0598 DSC_0609 DSC_0622 DSC_0644 DSC_0655 DSC_0660

shoes: hm / jeans: mango / shirt: peek and cloppenburg / sweater: cameiu / coat: hrasko / sunglasses: rayban / bag: mango

As always, thank you so much for reading!

Tatiana