HOUNDSTOOTH DETAILS and black pleated shirt

p. black and houndstooth

Happy Monday everyone. Hope you had a great weekend. I feel like all I am doing in the past weeks is cleaning and moving boxes around. The closet will be finally done this Friday so I cannot wait to finally have my clothes back. Meanwhile I am trying to do the best with clothes I have. Today I combined black pleated shirt (which I basically turned around, pleated part was meant to be in the back) with black faux leather jacket. To add more colour to my outfit I added touch of hounds tooth on my shoes and bag. Have a great week ahead.

Krásny pondelok vám prajem, dúfam, že ste mali príjemný víkend. Ja mám poslednú dobu pocit, že jediné čo robím je upratovanie a presúvanie krabíc. Ale pozitívne je, že v piatok bude konečne urobený šatník a ja sa už nemôžem dočkať, kedy budem môcť nosiť všetko moje oblečenie. Medzitým sa snažím robiť čo môžem s tým čo mám. Dnes som skombinovala s čiernou plisovanou košeľou (ktorú som otočila opačne, plisovaná časť mala byť pôvodne vzadu) a čiernou koženkovou bundou. Aby som to trošku oživila pridala som topánky a kabelku so vzorom kohútej stopy. Prajem vám úspešný pracovný týždeň.
1. black and houndstooth 2.black and houndstooth 3. black and houndstooth 4.black and houndstooth 5.black and houndstooth 6.black and houndstooth 7.black and houndstooth 8.black and houndstooth 9.black and houndstooth 10.black and houndstooth

jacket: zara / jeans: hm / shirt: camaeiu / bag: tk maxx / shoes: zara

Thank you so much for reading.

Tatiana